خبر خوان تماس با ما
اس ام اس های عاشقانه، سرکاری، فلسفی عرفانی، شهادت و تولد را از ما بخواهید...
درباره
    $BiHamta$
    به وبلاگ خودتون خوش اومدید نظر یادتون نره این وبلاگ در همه ی زمینه ها کار می کند هر گونه مطلبی خواستید فقط به من خبر بدهید تا در این وبلاگ بگذارم................. دوستان گلم به دلیل زیاد بودن کارهام نمی توانم وب را آپ کنم به همین دلیل من به چند نویسنده فعال نیازمندم
آخرين مطالب ارسال شده
آرشيو وبلاگ

javahermarketتعبیر خواب آنلاین
در اين وبلاگ
در كل اينترنت
۱۱:٤۳ ‎ب.ظ

بزرگترین غار آذرین ایران در شهر بابک

یکشنبه ۱۳٩٠/۱٢/٢۸

گذرگاه ایوب پیامبر

 

شهرستان شهر بابک یکی از شهرستان‌های استان وسیع کرمان است که به عنوان یک شهر صنعتی و معدنی شناخته می‌شود. در این منطقه معادن بسیاری مانند مس، سرب، روی، سیلیس، سنگ آهک و امثال آن وجود دارد؛ اما معدن اصلی و پایان ناپذیر این منطقه، توانایی‌های بالقوه و بالفعل گردشگری آن است. شهر بابک دارای آثار تاریخی فراوانی است ک از جمله آنها می‌توان به روستای صخره‌ای میمند، عمارت موسی‌خانی، غار آذرین ایوب، قلعه مهرآباد، قلعه مرج، آتشکده آذربغ، مسجد و حسینیه شهر کهنه، قبرستان دوره ساسانی، حمام صخره‌ای کرم، گنبد ملاحیدر، آرامگاه خواجه حسن شکاری، دریاچه نمک و دشت زیبای معدن سیلیس (رنگ سفید) در قسمت جنوبی شهر بابک، اشاره کرد. از میان این آثار جالب توجه، برخی واجد ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. روستای صخر‌ه‌ای میمند، نمونه‌ای از شاهکار خلاقیت و هنر معماران کهن ایران زمین به شمار می‌آید.

 


این روستای صخره‌ای از کهن‌ترین سکونت‌های بشری در ایران و جهان است که قدمت آن را تا 12 هزار سال تخمین زده‌اند. نقوش 10 هزار ساله و سفالهای 6 هزار ساله از جمله اسناد به دست آمده‌ای هستند که بر قدمت باستانی روستای صخره‌ای میمند گواهی می‌دهند. منازل مسکونی این روستای صخره‌ای، منازلی غار مانند هستند که در انتهای کیچه‌ها (کوچه‌ها) که در دل شیب‌دار تپه‌ها به عمق فرو رفته‌اند، ایجاد شده است. مدرسه قدیمی، حمام، حسینه، مسجد، آتشکده و معبد اوستا، همگی با تیشه عزم و همت اراده نیکانمان در دل این صخره‌ها تراشیده شده‌اند. این روستا در 38 کیلومتری شهر بابک قرار داشته و جاده آسفالته این روستا از مسیری دارای مناظر طبیعی زیبا و چشم نواز می‌گذرد. در کنار این روستا، فضای اقامتی مناسب ساخته شده و بدین ترتیب گردشگران امکان توقف و اقامت شبانه را دارند. از دیگر دیدنی‌های جالب توجه شهر بابک غار ایوب است. این غار بزرگترین غار آذین ایران محسوب می‌شود و یکی از زیباترین دیدگاه‌های طبیعت را در دل کوه ایوب ایجاد کرده است. سالانه تعداد زیادی از گردشگران و پژوهشگران زمین شناسی، از این غار دیدن می‌کنند. همچنین افراد محلی و اهالی شهرهای مجاور براساس اعتقادات مذهبی خود چون این مکان را زمان گذرگاه ایوب پیامبر می دانسته‌اند، نیز به تماشا و دیدار از محل می‌روند. این غار در نزدیکی شهر دهج وایع شده و از جاده اصلی بندر عباس. تهران از دوراهی جوزم، جاده آن جدا می‌شود. با طی حدود 35 کیلومتر از این مکان می‌توان به غار ایوب رسید. دانشمند ایرانی معتقدند دلیل تشکیل این غار آب موجود در زیر گدازه‌های «داسیتی« است، که بعد از به هم پیوستن و انفجار، چنین غار عظیمی را تشکیل داده‌اند و بعد از تشکیل پیکره اصلی غار، عوامل طبیعی مانند رطوبت و آب وجود در غار و هوای سرد درون آن، باعث انقباض و انبساط شدید در آن شده و تکه‌های سنگهای بزرگ جدا شده و بدین ترتیب بر وسعت غار افزوده شده است. حالت لانه زنبوری داخل غار به دلیل فرسایش در اثر باد که با دانه‌های ماسه بسرعت بر سنگ داسیت کوبیده شده، افزایش یافته است.

$$BiHamta$$

مرتبط با: غار

موضوعات
لينک دوستان
نويسندگان
ديگر صفحات
آمار سايت